PLC – RANDIMAN TAKİP SİSTEMİ

PLC Randıman Takip Sistemi Un üretimi yapan fabrikalar için hazırlanmıştır. Hazırlamış olduğumuz yazılım Schneider, GMT, Delta ve Siemens marka PLC cihazlarıyla uyumlu çalışabilmektedir. Olası diğer PLC cihazlarla da uyumlu çalışacak şekilde hazırlanmıştır. Randıman Takip Yazılımımız fabrikada kurulu PLC cihazlarla otomatik olarak haberleşebilme, bağlantı koptuğunda yeniden bağlanabilme özelliklerine sahiptir.

PLC Randıman Takip Sistemi veri okuma ve yazma işlemlerini Modbus protokolleri ile yapmaktadır. Ethernet portundan Cat 5/6 kablo ile bağlantı kurulduğunda yazılımımız sorunsuzca çalışabilmektedir. PLC için otomatik IP tanımlı olsa bile yazılımımız bağlantı kurabilmekte ve değer okuyabilmektedir.

Sistem Özellikleri;

 • Buğday, Un, Kepek, Razmol, Bongalite, Kırık, Kirli ve Toz türlerinde kantarlar tanımlanabilir.
 • Kantarların giriş – çıkış tiplerine göre randıman hesabı otomatik yapılmaktadır.
 • Anlık kantar değerlerini takip edebilirsiniz.
 • Kantar bazında giriş ve çıkış randımanı anlık ve toplam üretim üzerinden hesaplanmaktadır.
 • Günlük ve genel üretim kayıtları ayrı ayrı tutulmaktadır.
 • Kantar set değerleri ve hassasiyet değerleri yazılım üzerinden kontrol edilebilmektedir.
 • Hedeflenen üretim (ton/saat) yazılım üzerinden kontrol edilebilmektedir.
 • Üretim randımanınız anlık ve saatlik olarak ayrı ayrı grafiklerde görüntülenmektedir.
 • Geçmiş tüm verileriniz tarih bazında rapor edilebilmektedir.
 • Sistem üzerinden istediğiniz kriterlere göre gruplandırılarak raporlar otomatik olarak hazırlanabilmektedir.
 • Kantarlarda oluşan elektronik ve mekanik hatalar yazılımımızda anlık olarak takip edilmekte ve kayıt altına alınmaktadır.
 • Kantarlarınızı mekanik arıza durumunda veya istenildiğinde; by-pass moduna yazılım üzerinden alabilirsiniz.
 • Kullanıcının tercihine göre ekran görüntüsü ve grafik ayarları yazılım üzerinden değiştirilebilmektedir.

PLC Randıman Takip Sistemi Ekran Görüntüleri

Ana Ekran
Ana Ekran

Fabrikanın tüm üretim değerleri bu ekrandan izlenebilmektedir. Buğday tüketimi, un ve diğer ürünlerin anlık kantar değerleri, saatlik üretim hedefleri, giriş randımanı, çıkış randımanı ve genel toplam üretim değerleri bu ekrandan izlenebilmektedir. Üretimin anlık ve saatlik üretim grafikleri de ana ekrandan takip edilebilmektedir.

Anlık Kantar İzleme
Anlık Kantar İzleme

Kantarlarda oluşan hata durumlarında kantarı by-pass moduna yazılım üzerinden alabilirsiniz. Bu ekrandan aynı zamanda kantarın anlık ve son tartım değerlerini de takip edebilirsiniz.

Üretim Raporları
Üretim Raporları

PLC Randıman Takip Sistemimizde kullanıcının istediği tarih aralıklarına ait raporlar hazırlanabilmektedir. Aynı zamanda kullanıcılar rapor tipi de seçebilmekte ve bu sayede daha etkin analizler yapabilmektedir. Ayrıca günlük üretim değerleri sıfırlanırken de sistem tarafından otomatik gün sonu raporu verilebilmektedir.

Kantar Ayarları
Kantar Ayarları

Fabrikanızdaki kantar sayısına göre sistemi uyarlayabilirsiniz. Kantar isimlerini, aktivasyonlarını, giriş çıkış tiplerini ihtiyacınıza göre ayarlayabilirsiniz.

Kantar Parametre Ayarları
Kantar Parametre Ayarları

Fabrikanızdaki kantarların SET ve HASSASİYET değeri ayarlarını (tartım ayarları) program üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Otomatik PLC Tarama
Otomatik PLC Tarama

Randıman takip sistemi bilgisayara bağlı PLC’leri intranet ağında otomatik tarama yeteneğine sahiptir. Bu sayede kullandığınız PLC’yi kolayca kaydedebilir ve sistemi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kullanıcı Ayarları
Kullanıcı Ayarları

Sistemin ekranları arasında kullanıcı bazlı kısıtlamalar getirebilirsiniz. Programın açılışı için şifre ve kullanıcı atamaları yapabilirsiniz.

Genel Program Ayarları
Genel Program Ayarları

Randıman Takip Sistemimizin program adını, izlenecek verilerin ayarlamasını ve diğer temel ayarları bu ekrandan yapabilirsiniz.

Grafik Ayarları
Grafik Ayarları

Randıman izleme ekranındaki (ana ekran) grafiklerin görüntü ve hassasiyet ayarlarını opsiyonel olarak yapabilirsiniz.

PLC Randıman Takip Sistemi
Arayüz Ayarları

Randıman takip sistemi birden fazla ekran temasına sahiptir. Kullanıcı istediği arayüzü ayarlardan değiştirebilir.

PLC Ayarları
PLC Ayarları

Kullandığınız PLC markasına göre ayarlamaları ek kodlamaya gerek kalmadan yazılım üzerinden hızlıca ve kolayca yapabilirsiniz. Bizimle iletişime geçmek için tıklayınız!

 

Yazıya 2 adet yorum yapılmış.

 • Batuhan ÖZKAN
  Batuhan ÖZKAN
  Cevapla

  İyi günler. Plc ile C# üzerinde bir SCADA oluşturmak istiyorum. Plc ile c# haberleştirdim yalnız veriyi ekranı açtığım zaman okuyabiliyorum. Sürekli anlık okuyabilmek için bana yardımcı olabilir misiniz?

  • Divizyon
   Divizyon
   Cevapla

   Merhaba,

   maalesef bu konuda yardımcı olamıyoruz. Baştan sona anahtar teslim projeler ile ilgilenmekteyiz. İlginiz için teşekkür ederiz.

Yorum Yazın

E-Posta Adresiniz görüntülenmeyecektir. Zorunlu alanlar *
Yan taraftaki HTML kodları kullanarak yorum yapabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>