SSL Sertifikasının Önemi

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza SSL sertifikasının öneminden ve bir web sitesi için neden gerekli olduğundan bahsetmeye çalışacağız. SSL (Secure Socket Layer) Türkçe anlamı ise Güvenli Giriş Katmanı olarak adlandırılmaktadır. Son dönemde Google’ın yapmış olduğu yeni güncellemeler ile birlikte SSL sertifikaları daha da önem kazanmıştır.

Google Chrome Güvenli Değil Hatası Nedir?

Her web sitesi, kullanıcı ile sunucu arasındaki iletişim için birer köprü görevi görmektedir diyebiliriz. Bu nedenle web sayfası aracılığı ile paylaştığınız bilgiler sunuculara iletilmektedir. SSL sertifikası bulunan web sayfalarında yazmış olduğunuz özel bilgiler şifrelenerek sunucuya iletilmektedir. Bu sayede sunucu ve kullanıcı arasındaki veri güvenliği sağlanmış olmaktadır.

SSL Sertifikası

Google Chrome kullanıcıları, SSL sertifikasız bir web sayfasını ziyaret ettiklerinde artık “Güvenli Değil” uyarısı almaktadırlar. Güvenli olmayan web sayfalarındaki etkileşim de azalacağı gibi, Google Güncellemesinde artık SSL sertifikası olmayan web sayfalarının sıralamasının düşürüleceğini de bu yazısında belirtmişti.

Çorum Web Tasarım – Divizyon

Çorum Web Tasarım Divizyon olarak firmamız, tasarımını ve kodlamasını yapmış olduğu tüm web sayfaları ve özel projeler için SSL sertifikası kurulumu yapmaktadır. Web sayfalarının altyapısı tamamen SSL sertifikası ile uyumlu çalışacak şekilde tasarlanmaktadır.

SSL sertifikası ve Sıralama

Google SSL sertifikası olmayan web sayfalarını arama sonuçlarından yavaş yavaş çıkarılacağını açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından arama sonuçlarından çıkarılmanın yanı sıra, artık kullanıcılara web sayfasının güvenli olmadığını söyleyen bir uyarı da eklenmiş oldu. SSL sertifikası artık günümüzde ticari itibar için de önemli bir hal almış oldu.

E-Ticaret Sistemleri

SSL sertifikası, e-ticaret sistemleri için de vazgeçilmez bir hal aldı. Yeni nesil e-ticaret sistemlerinde altyapı hazırlığı yaparken SSL sertifikası yine karşınıza ihtiyaç olarak çıkacaktır. Bunun sebebi Google güncellemesi değil, bankaların  kredi kartı entegrasyonu için güvenli bağlantıyı zorunlu tutmasından kaynaklanmaktadır. SSL sertifikası kurulmamış E-Ticaret sitelerine bankalar sanal pos desteği sağlamamaktadır.

Web Sitesi Yaptırmak İstiyorum!

Siz de kurumsal web sitesi, e-ticaret sitesi, mobil uygulama veya özel projelerinizi hayata geçirmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz! Çorum Web Tasarım – Divizyon olarak firmamız her alanda yazılım ihtiyaçları için profesyonel çözümler sunmaktadır. Siz de bizimle iletişime geçmek için bu bağlantıyı kullanabilir, referanslarımızı inceleyebilir, bizi instagram’dan takip edebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-Posta Adresiniz görüntülenmeyecektir. Zorunlu alanlar *
Yan taraftaki HTML kodları kullanarak yorum yapabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>