Web Tasarımda Özel Yazılım Farkları

Web tasarım & web sitesi hizmeti; gelişen teknoloji ile birlikte, kolay yöntemler ile de yapılabilir hale gelmiştir. Çeşitli web sayfaları tek tıkla web sitenizi oluşturmayı vaat ederken, kimi içerik yönetim sistemi ise kodlara müdahale etme şansı vermektedir. Bu yazımızda hazır yazılım ve özel web yazılım çözümlerini karşılaştırarak siz değerli ziyaretçilerimize detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

Hazır Web Sitesi

Örneğin wix gibi web tasarım hizmeti sunan firmalar genellikle ücretsiz sürümlerde tek tıkla web sitesi sahibi olmanızı sağlamaktadır. Herhangi bir kodlama bilgisi ve becerisine gerek kalmadan, hazır tasarımlar arasından sitenizi tasarlayabileceğiniz bu sistemler kullanıcılara çok cazip gelebilir, fakat kurumsal kimlik ve Google SEO tarafı düşünüldüğünde özel yazılımlara göre çok geride kalmaktadır.

Ek olarak wix gibi hazır sistemler ile web sitesi oluşturduğunuzda kurumsal alan adı ücreti ekstra ücrete tabidir. Yani www.siteadi.com alan adı yerine siteadixyz.wix.com gibi; wix’in subdomainini kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Bu durum da müşterilerinizin gözünde kurumsal bir intiba bırakmayabilir. Bu yüzden hazır sistemleri kullanmadan 2 kere düşünmelisiniz.

Özel Web Tasarım

Tasarımını ve yazılımını dilediğiniz şekilde değiştirebileceğiniz ve özel alan adına sahip olabileceğiniz kurumsal web sitesi, özel yazılım olarak da adlandırılmaktadır. Özel web sitesi hizmeti alan firmalar veya kullanıcılar arama motorlarında daha üst sıralara daha rahat çıkabilmektedir. Kurumsal alan adının yanı sıra siteadi@siteadi.com şeklinde kurumsal e-posta hesabına da sahip olabilirsiniz. Bu sayede potansiyel müşterileriniz kurumsal bir tasarımla karşılaştıkları gibi, kurumsal bir firma imajını da web sitesi sayesinde rahatlıkla anlayabileceklerdir.

Web Tasarım
Web Tasarım

Hazır Web Tasarım Avantajları

Örnek olarak wix’den bahsettik fakat bu tarz hizmet veren çok fazla firma var. Yazılım bilen kullanıcıların anlayacağı şekilde kurumsal bir imaj çizmek için kesinlikle önermediğimiz bir yöntem. Hazır web sitesinin özel web sitesine kıyasla tek artısı çok daha hızlı bir şekilde kurulabilmesi ve yayınlanabilmesidir. Özel web sitesi ile karşılaştırıldığında bunun yanında ek olarak başka bir artısı bulunmamaktadır.

Özel Web Tasarım Avantajları

Özel web tasarım; tasarımının özel olarak firmanız için tasarlanması ile ilk adımda ön plana çıkmaktadır. Bunun yanı sıra kurumsal domain, kurumsal e-posta, SEO uyumu gibi maddeleri de ek olarak sunabilmekteyiz. Özellikle SEO konusunda özel yazılımlar daha kolay üst sıralarda görüntülenmeye imkân sağlar. Google artık web sitelerinin hangi dilde yazıldığını, kodlamasını ve tasarım uyumluluğunu algılayabilmektedir. Özel olarak istediğiniz herhangi bir özellik, özel yazılımlarda çok rahat bir şekilde yapılabilirken, hazır altyapılarda bu durum oldukça zordur.

Web sitesi yaptırmak istiyorum

Siz de web sitesi yaptırmak istiyorum diyenlerdenseniz bizimle iletişim sayfamızda bulunan bilgileri kullanarak iletişime geçebilir, bu bağlantıya tıklayarak referanslarımızı görüntüleyebilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, bizi Instagram’da takip etmeyi unutmayın!

Yazıya 2 adet yorum yapılmış.

 • Emel Sakınmaz
  Emel Sakınmaz
  Cevapla

  Mühendislik ve programcılık öğrencileri için blog yazmaya devam edecek misiniz? C# örnekleri çok işimize yaramıştı.

  • Divizyon
   Divizyon
   Cevapla

   Merhaba, öğrencilere yönelik yazılarımız devam edecektir. Teşekkür ederiz.

Yorum Yazın

E-Posta Adresiniz görüntülenmeyecektir. Zorunlu alanlar *
Yan taraftaki HTML kodları kullanarak yorum yapabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>